Powiat stargardzki

herb powiatu stargardzkiego

Powiat stargardzki

Powiat stargardzki usytuowany jest w środkowej części Euroregionu Pomerania, w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Siedzibą Starostwa Powiatowego jest miasto Stargard.

 

Obszar powiatu to 1520 km kw. Zamieszkuje go 120 tys. osób.

W skład powiatu wchodzi dziesięć gmin: miejska gmina Stargard, miejsko-wiejskie Chociwel, Dobrzany, Ińsko i Suchań oraz wiejskie gminy Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa i Stargard.
Sąsiednimi powiatami są miasto Szczecin i powiat gryfiński (od zachodu), powiaty goleniowski i łobeski (od północy), choszczeński i pyrzycki (od południa) oraz drawski (od wschodu).

Powiat Stargardzki położny jest na Równinach Pyrzycko-Stargardzkiej i Nowogardzkiej oraz Pojezierzu Ińskim. Wschodnią jego część (gminy Ińsko, Chociwel i Dobrzany) obejmuje Iński Park Krajobrazowy. Rozciągają się tam pasma wzgórz z najwyższym wzniesieniem Górą Głowacz (180 m n.p.m.). Na teren powiatu sięgają obrzeża Puszczy Goleniowskiej.
Atrakcją powiatu są liczne jeziora, z których największymi są: Miedwie (ponad 3,5 tys. ha), piąte co do wielkości jezioro w Polsce oraz Ińsko, Wisola, Sierakowskie, Długie, Gardzko i Starzyc. Zachwycają tu także mniejsze jeziora i malownicze doliny rzek. Przez powiat przepływają Ina, Płonia, Mała Ina, Krąpiel, Krępa, Małka, Pęzinka, Gowienica Miedwiańska.

Cenną faunę i florę chronią obszary Natura 2000 (m.in. Dolina Krąpieli, Ostoja Ińska, okolice Jeziora Miedwie) oraz rezerwaty przyrody. W gminie Dolice jest rezerwat „Dęby Sadowskie” (z pomnikowymi dębami). W gminie Ińsko – „Głowacz” i „Kamienna Buczyna” oraz „Wyspa Sołtyski” i „Rezerwat Głazów Narzutowych”. W gminie Dobrzany – „Grzybieniowe Jeziorko” i „Stawy Lutkowskie” (miejsca siedlisk żurawi). W gminie Marianowo – rezerwat „Gogolewo” (powołany dla ochrony pełnika europejskiego i storczyków), a w gminie Stargard – rezerwat geologiczny „Ozy Kiczarowskie” (jeden z większych w Polsce zespołów ozów) oraz rezerwat „Dolina Krąpieli”.
W okolicy Grzędzic i Stargardu znajdują się tzw. stargardzkie pola drumlinowe, jedno z największych polskich skupisk drumlinów.

Urozmaicony, piękny krajobraz, wiele ciekawostek przyrodniczych i geologicznych, bujne lasy, jeziora i rzeki, plaże i promenady nad jeziorami – tereny powiatu to idealne miejsce dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, nordic walking, wypoczynku nad wodą, w siodle czy w kajaku, pasjonatów nurkowania, żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, wędkarzy, biwakowiczów i grzybiarzy.

W powiecie znajdują się także interesujące zabytki, w tym takiej klasy, jak uznane za Pomniki Historii zespół Kolegiaty pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata oraz średniowieczne miejskie mury obronne w Stargardzie.
Do najciekawszych obiektów należą także zamek w Pęzinie, pozostałości po zamkach w Szadzku, Krępcewie i Krzywnicy, klasztor cysterski w Marianowie, gotycki kościół Mariacki w Chociwlu czy pamiątki związane z czasami książąt pomorskich – choćby słynna płaskorzeźba przedstawiająca książęcego błazna Mikołaja Hinze, znajdująca się w kościele w Sownie.
W miejscowościach powiatu zobaczyć można liczne zabytki sakralne oraz dawne dwory, parki dworskie, przykłady zabytkowej zabudowy miejskiej i wiejskiej. Także ślady dawnych kultur na tych terenach, m.in. ośrodka kultury łużyckiej, grodziska słowiańskiego, cmentarzyska kurhanowego.

Przebiegają tu ciekawe szlaki turystyczne, m.in. międzynarodowe trasy Szlak Gotyku Ceglanego i Szlak Cysterski, rowerowy szlak Dookoła jeziora Miedwie, trasa Stargard – Klejnot Pomorza, Szlak Anny Jagiellonki, Szlak Błękitny Pojezierza Ińskiego, Wzniesienia Moreny Czołowej, Szlak im. Hetmana Stefana Czarnieckiego i wiele innych.
Sporo wrażeń dostarczyć może przejażdżka Wstęgą Ińską – drogą z 56. zakrętami, wijącą się pośród lasów, jezior i bagnisk.

W gminach powiatu odbywają się głośne wydarzenia kulturalne, jak Ińskie Lato Filmowe, Lato z Sydonią w Marianowie, Miedwiańskie Lato, Jesienny Jarmark Wsi Zachodniopomorskiej Złota Dynia w gminie Kobylanka, czy stargardzkie Jarmarki Świąteczne „Pod Szczęśliwą Gwiazdą”.

Powiat jest dobrze skomunikowany. Przez jego teren przebiegają drogi krajowe nr 10 i nr 20, drogi wojewódzkie nr 106, nr 122, nr 141, nr 142, nr 143, nr 144, nr 145 i nr 160. Stargard jest ważnym węzłem kolejowym na skrzyżowaniu tras do Szczecina, Gdańska i Poznania. W pobliżu (około 35 km od Stargardu) zlokalizowany jest Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.

Kraj:Polska
Typ:powiat
Strona:powiatstargardzki.pl

Galeria zdjęć

Euroregion Pomerania Skip to content