Powiat wałecki

herb powiatu wałeckiego

Powiat wałecki

Powiat wałecki usytuowany jest w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego i Euroregionu Pomerania, na pograniczu z województwami lubuskim i wielkopolskim.

 

Zajmuje powierzchnię 1415 km kw. Zamieszkuje go 51,8 tys. osób. Siedzibą władz powiatu jest miasto Wałcz.

W skład powiatu wchodzi pięć gmin: miejska gmina Wałcz, trzy gminy miejsko-wiejskie Człopa, Mirosławiec i Tuczno oraz wiejska gmina Wałcz.
Zlokalizowany na Pojezierzu Wałeckim powiat to region o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Charakteryzuje go bogactwo fauny i flory i niski stopień przekształcenia środowiska naturalnego. Ponad 60 procent jego powierzchni zajmują lasy, w tym Puszcza nad Drawą. W granicach powiatu położona jest część Drawieńskiego Parku Narodowego.

Znajduje się tu wiele rezerwatów przyrody chroniących rzadkie gatunki roślin i zwierząt, m.in. stanowiska turzycy podgórskiej (rezerwat florystyczny Stary Załom), rosiczek (rezerwat Rosiczki Mirosławskie), torfowiska (Mszary Tuczyńskie, Golcowe Bagno i Bukowskie Bagno z rzadkimi gatunkami storczyków), lasy (Leśne Źródła, Glinki, gdzie występują nawet 160-letnie dęby i buki), siedliska zwierząt i ptaków – m.in. wydry, bobra, bielika, orlika krzykliwego, nurogęsi, bociana czarnego, puchacza (Bytyń Wielki), a także różnych gatunków nietoperzy (Rezerwat Strzaliny koło Tuczna). Obszar Natura 2000 obejmuje jezioro Wielki Bytyń, jezioro Lubie i Dolinę Drawy. Cenne tereny to także Uroczyska Puszczy Drawskiej i Dolina Rurzycy oraz obszary specjalnej ochrony ptaków Ostoja Drawska i lasy Puszczy nad Drawą.

Na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec spotkać można wolnożyjące stado żubrów, jedno z nielicznych w Polsce.

Na miłośników wypoczynku czeka tu ponad 150 jezior z możliwością żeglowania oraz liczne szlaki turystyczne piesze, rowerowe i kajakowe. Największymi jeziorami są: Bytyń Wielki, Zdbice, Businowskie, Szczuczarz, Liptowskie, Załom Wielki oraz Tuczno. Nad jeziorami Raduń i Zamkowe położone jest serce powiatu – miasto Wałcz z Centralnym Ośrodkiem Sportu – Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich oraz Wałecką Aleją Gwiazd Sportu.

Przez powiat przepływają malownicze rzeki Piława i Rurzyca (dopływy Gwdy), Płociczna (dopływ Drawy), Dobrzyca, Korytnica i Cieszynka, na których organizowane są spływy kajakowe.

Do najciekawszych miejsc można dotrzeć korzystając ze szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych, m.in. szlaku „Jednostek Pancernych Wojska Polskiego”, szlaku „Żubrowego”, ścieżki „Mirosławieckie lasy”, trasy „Gniewnych orłów” czy szlaku „Brzegiem Człopskich Jezior”.

W Powiecie Wałeckim znajduje się ponad 100 pomników przyrody i ponad 300 zabytków, w tym Zamek Wedlów-Tuczyńskich w Tucznie (obecnie hotel i centrum konferencyjne), dwory, pałace i folwarki, zabytkowe kościoły czy obiekty techniki, jak wiadukt systemu Möllera z przełomu XIX i XX wieku w okolicach Człopy. W okolicach Wałcza, pomiędzy miejscowościami Strączno i Rutwica warto odwiedzić „Magnetyczną Górkę”, gdzie co roku tysiące turystów próbują rozwikłać zagadkę, dlaczego przedmioty i samochody swobodnie toczą się tu odwrotnie niż wszędzie indziej – pod górę.

Niewątpliwą atrakcją powiatu wałeckiego dla miłośników historii i militariów jest pas fortyfikacji stanowiący część Wału Pomorskiego – systemu umocnień niemieckich wybudowanych w latach 30. przed II wojną światową. Większe skupiska schronów, a także pozostałości rowów strzeleckich i przeciwpancernych znajdują się w okolicach Nadarzyc, Zdbic, Wałcza i Strzalin.

Pasjonatów lotnictwa zainteresuje związany od lat z lotnictwem wojskowym Mirosławiec, będący siedzibą 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych. W pobliżu Mirosławca, w miejscu największej katastrofy lotniczej w historii polskiego lotnictwa wojskowego, gdzie w 2008 r. rozbił się samolot CASA, stoi pomnik, upamiętniający ofiary katastrofy.
W Powiecie Wałeckim przez cały rok odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych przyciągających turystów z całej Polski.

Do najważniejszych z nich należą: Plenerowa Majówka i Festiwal Dwóch Jezior w Wałczu, Festiwal Żubra i Festyn Lotniczy w Mirosławcu, Dni Tuczna, Dni Człopy, Bieg Filmowy, Extremalny Bieg z Przeszkodami SurviWał Pomorski, Rajd Szlakiem Fortyfikacji Ziemi Wałeckiej, Bunkrowe Spotkania Miłośników Pojazdów Zabytkowych, czy rozgrywane w Wałczu Mistrzostwa Polski Weteranów w kajakarstwie klasycznym i Puchar Polski w deskach SUP.

Powiat jest dobrze skomunikowany. Krzyżują się tu dwa ważne szlaki – droga krajowa nr 10 i droga krajowa nr 22. Przez teren powiatu przebiegają również drogi wojewódzkie nr 163, 177 i 178, a także trasa kolejowa Szczecin – Piła.

Kraj:Polska
Typ:powiat
Strona:powiatwalecki.pl

Galeria zdjęć

Euroregion Pomerania Skip to content